Staff Contact Information

Cherry Park

Amy Ramert, Learning Specialist 503-256-6500 x3556

Brian McKenzie, SLC-SEB 503-256-6500 x6603

Rachel Grewe, Speech 503-256-6500 x5163

Earl Boyles

Jennifer Mazalook, Learning Specialist 503-256-6500 x3403

Racheli Ross, Speech 503-256-6500 x8115

Gilbert Heights

Haleb Loul, Learning Specialist 503-256-6500 x3605

Rachel Ludeman, Speech 503-256-6500 x5697

Gilbert Park

Kaeli Tate, Learning Specialist 503-256-6500 x5026

April Nordmeier, SLC-AFS 503-256-6500 x8111

Peter Martin, Speech 503-256-6500 x8373

Lincoln Park

Amparo Ochoa, Learning Specialist 503-256-6500 x3760

Annette Allen, Speech 503-256-6500 x8952

Barbara Welch, Speech 503-256-6500 x5051

Menlo Park

Beth Harding, Learning Specialist 503-256-6500 x8044

Jessica Dodd, SLC-AFS 503-256-6500 x8208

Hannah Goldberg, SLC-AFS 503-256-6500 x3396

Nancy Quick, SLC-AFS 503-256-6500 x5280

Kelly Wonitowy, Speech 503-256-6500 x8041

Mill Park

Brandon Goodrich, Learning Specialist 503-256-6500 x4795

Caitlin Miller, SLC-SEB 503-256-6500 x3379

Katie Brennan, Speech 503-256-6500 x3381

Ventura Park

Shannon Freeman, Learning Specialist 503-256-6500 x4862

Serra Bauman, SLC-AFS 503-256-6500 x8026

Erin Betker, SLC-AFS 503-256-6500 x6539

Megan Larrabee, SLC-AFS 503-256-6500 x3756

Natasha Perrault, Speech 503-256-6500 x8027

West Powellhurst

Jamie Lok, Learning Specialist 503-256-6500 x3729

Chelsea Michel, SLC-SEB 503-256-6500 x1736

Alice Eberharter, Speech 503-256-6500 x3352

Alice Ott

Jackie Cherry, Learning Specialist 503-256-6500 x8660

Mariah Hasegawa, Learning Specialist 503-256-6500 x1737

Melissa Cantwell, SLC-SEB 503-256-6500 x5327

Melanie Cave, Speech 503-256-6500 x5093

Floyd Light

Joshua Kessluk, Learning Specialist 503-256-6500 x4507

Andy Locke, Learning Specialist 503-256-6500 x8926

Olivia Niver, Learning Specialist 503-256-6500 x8065

Heidi Nutter, SLC-SEB 503-256-6500 x8466

Colin Nolan, Speech 503-256-6500 x8927

Ron Russell

James Avino, Learning Specialist 503-256-6500 x1750

Sarah Kahns, Learning Specialist 503-256-6500 x1714

Mary Sutton, Learning Specialist 503-256-6500 x5659

Marla Igoe, SLC-AFS 503-256-6500 x8286

Sara Koll, SLC-AFS 503-256-6500 x3745

Kasey Larsen, SLC-AFS 503-256-6500 x3591

Jacklynn Parrish, SLC-AFS 503-256-6500 x4479

Alison Hastings, Speech 503-256-6500 x5661

Sally Riley, Speech 503-256-6500 x5728

David Douglas High School

Liv Burns, Learning Specialist 503-256-6500 x1742

Alana Harris, Learning Specialist 503-256-6500 x3430

Jay Holeman, Learning Specialist 503-256-6500 x8313

Tamara Hume, Learning Specialist 503-256-6500 x3598

Meredith Mahurin, Learning Specialist 503-256-6500 x8252

Nathan McGory, Learning Specialist 503-256-6500 x4478

Jennifer Flowers, SLC-AFS 503-256-6500 x4473

Matt McCoy, SLC-AFS 503-256-6500 x5902

Karen Reed, SLC-AFS 503-256-6500 x4947

Shelby Wallstrum, SLC-AFS 503-256-6500 x4447

Christopher Ganow, Behavior Specialist 503-256-6500 x8276

Claudia Doerr, Speech 503-256-6500 x8398

Katie Patterson, Speech 503-256-6500 x8964

Fir Ridge

Lillie Craw, Learning Specialist 503-256-6500 x3751

Lisa Arakelian, Speech 503-256-6500 x8782

David Douglas Online Academy

New, K-8 Learning Specialist 503-256-6500 x

Meredith Mahurin, 9-12 Learning Specialist 503-256-6500 x8252

Jillian Joinson, K-8 Speech 503-256-6500 x5132

Lisa Arakelian, 9-12 Speech 503-256-6500 x8782

Community Transition Program

Main Office Line: 503-896-5910

Sarah Altig, Special Ed Program Administrator 503-256-6500 x5652

Stacey Donovan, CTP Teacher 503-256-6500 x8383

Annie Harrell, CTP Teacher 503-256-6500 x5269

Holly Sweeney, CTP Teacher 503-256-6500 x5284

Roni Sautter, Speech 503-256-6500 x5276

Rachel Renick, Vocational Transition Coordinator 503-256-6500 x4417

John Hurlman, Vocational Transition Assistant 503-256-6500 x5215

Beth Arrasmith, Vocational Instructional Assistant 503-256-6500 x3431

Student Evaluation Center

Main Office Line: 503-256-6549

Sarah Altig, Special Ed Program Administrator 503-256-6500 x6524

Michelle Aldous, Student Evaluation Clerk 503-256-6500 x5205

Teresa Pred, Student Evaluation Clerk 503-256-6500 x5214

Bobbie Greene, Clerical Assistant 503-256-6500 x5289

Cheri Dodge Chin, Assistive Technology 503-256-6500 x5153

Debby Smith, Assistive Technology Assistant 503-256-6500 x1780

Kenan Ginsberg, Attendance Specialist 503-256-6500 x8925

Megan Mulcahy, Occupational Therapist 503-256-6500 x5207

Skye Nollkamper, Occupational Therapist 503-256-6500 x4785

Erica Zobel, Occupational Therapist 503-256-6500 x5275

Nicole Ferber, Occupational Therapy Assistant 503-256-6500 x5208

Crystal Rice, Occupational Therapy Assistant 503-256-6500 x4926

Greta Wesslen, Physical Therapist 503-256-6500 x8924

Jamie Daily, School Psychologist 503-256-6500 x4511

Hannah Kahn, School Psychologist 503-256-6500 x5211

Lisa Konkola, School Psychologist 503-256-6500 x5261

Sarah Magnano, School Psychologist 503-256-6500 x5212

Lisa Arakelian, Speech 503-256-6500 x8782

District Office

Jon Archer, Student Services TOSA 503-256-6500 x3616

Amy Ballard, Student Services TOSA 503-256-6500 x5216

Amy Boothby, Student Services TOSA 503-256-6500 x5217

Kristi Buck, Student Services TOSA 503-256-6500 x1721

Kayla Cooper, Autism Assistant 503-256-6500 x3790